Как медиацията помага за разрешаване на междусъседски конфликти
Междусъседските конфликти може да са разточителни, стресиращи, съсипващи продуктивността на участниците в тях, атмосферата и отношенията. Понякога въвлечените страни може да не успеят да разрешат проблема си сами или дори с помощта на домоуправителите или полицията. В такива случаи медиаторът като трета страна може да бъде полезен вариант да се подпомогне конструктивен диалог, да се намери взаимно приемливо решение и да се възстанови доверието и сътрудничеството.
Какво представлява медиацията?
Това е доброволна и поверителна процедура. В нея безпристрастен обучен медиатор - професионалист помага на страни в конфликт да си говорят ползотворно, да разбират гледната точка на другия и да търсят начини за решение на проблема помежду им. Медиаторът не взема страна, не налага решения и не дава съвети. Вместо това медиаторът води страните през една структурирана процедура, основана на сътрудничество между него и двете страни, която има за цел да насърчи взаимно уважение, да поощри творчеството при търсене на решения и да насочи към поемане на отговорност за собствените действия.
Как протича медиацията?
Обикновено започва с обща среща /в зависимост от различни фактори е възможно да започне и с отделни срещи с всяка от страните/, преминава през преговори и стига до споразумение, което е крайната цел. По време на първата обща среща медиаторът се представя, разказва за процедурата, запознава страните с нейните особености и последици. Това се случва в неутрална и сигурна среда, където спорещите имат възможност да споделят своите виждания и чувства, без да бъдат прекъсвани или осъждани. Медиаторът им помага да разберат кои са основните спорни въпроси, какви са фактите, превежда ги през емоциите, които изпитват, като ги разпознава и назовава. По време на преговорите медиаторът подпомага страните в изработването и изчисляването на възможните решения. Важно условие е те да са свързани с нуждите и най- големите опасения на всяка една от страните. Медиаторът окуражава участниците да бъдат гъвкави, да са свързани с реалността и да показват уважение, като едновременно с това са съсредоточени в целите и интересите си, вместо в позициите и различията си. В крайна сметка споразумението представлява доброволно и взаимно удовлетворяващо решение, което, освен че прекратява конфликта, предотвратява бъдещи спорове. Споразумението може да бъде писмено или устно, в зависимост от предпочитанията на страните и от определени изисквания, съобразени с вида на спора.
Какви са ползите от медиацията?
Медиацията има няколко предимства при разрешаване на междусъседски спор:
спестява време и пари,
запазва отношенията,
повишава удовлетворението и
поощрява позитивната среда.
Медиацията е по- бърза и по- евтина от другите формални и/или съдебни процедури и чрез използването й се намаляват разходите, свързани с ремонти, подобрения, почистване, поради неразрешен конфликт между съседи. Медиацията помага на страните да поддържат или да възстановят работните си взаимоотношения, като повишат степента на взаимно разбиране, уважение и доверие. Използването на процедурата повишава удовлетворението и отдадеността на страните в общата грижа за мястото, което обитават, тъй като им дава възможност да бъдат чути и шанс да вземат участие в изхода на спора. Допълнително предимство е, че медиацията показва ценността на диалога, сътрудничеството и решаването на спор в сградата, в която се живее, като се избягва разрастването или повторението на конфликта.