Статия 14 Поверителност

Поверителност

Принципът за поверителност означава, че участниците в процедурата по медиация са длъжни да пазят в тайна всички обстоятелства, факти и документи, които са им станали известни в хода на процедурата /чл. 7, ал. 1, предложение второ от Закона за медиацията/. За тази цел се предвижда всички участници в процедурата извън задължителните - страните и медиатора- /адвокати, експерти, вещи лица, специалисти, близки, роднини съгласно чл. 12, ал. 3 от Закона за медиацията/, да подпишат декларация за поверителност. При прекратяване на функциите си медиаторът не е освободен от задължението си да пази тайна, свързана с дейността му като медиатор /чл. 33 от Наредба № 2/15.03.2007г./. Поверителни са и всички разисквания в хода на цялата процедура /чл. 7, ал. 1, предложение първо от Закона за медиацията/. Гаранция за действието на т.нар. външна поверителност е правилото, че медиаторът не може да бъде разпитван като свидетел за обстоятелства, които са му доверени от участниците и имат значение за решаването на спора - предмет на медиацията /чл. 7, ал. 2 от Закона за медиацията/. Изключения от установеното правило са изрично предвидени в закона: за всичко, което е станало известно в хода на спора, медиаторът може да дава информация и/или да бъде разпитван, когато:

1. има изричното съгласие на участника, който му е доверил съответната информация /чл. 7, ал. 2 от Закона за медиацията/;

2. това е необходимо по съображения за нуждите на наказателния процес или свързани със защитата на обществения ред;

3. трябва да се осигури закрилата на интересите на деца или да се предотврати посегателство над физическата или психическата неприкосновеност на определено лице, или

4. разкриването на съдържанието на споразумението, постигнато в резултат на медиация, е необходимо за прилагането и изпълнението на същото споразумение.

Точки от 2 до 4 са изчерпателно изброени в разпоредбата на чл. 7, ал. 3 от Закона за медиацията.

За да се разгледа в пълнота принципът за поверителност, следва да се има предвид и т .нар. вътрешна поверителност, която се отнася за условията на отделните срещи със страните, на които всяка от тях има право в процедура по медиация. Ако и когато страните проведат индивидуални срещи, то медиаторът не може да съобщава на другите участници в процедурата обстоятелства, които се отнасят само до една от страните по спора, без нейното съгласие /чл. 10, ал. 4 от Закона за медиацията/.