„Зелен“ амфитеатър ще бъде изграден в жк „Надежда“2 (Oбект 2)

amfiteatar

„Зелен“ амфитеатър ще бъде изграден в жк Надежда 2 (до Пощенския клон)  като част от  осемте обекта в „Зеления коридор на здравето“ по проект URBiNAT.

 Предвижда се изграждане на място за социални контакти и почивка, както и залесяване на гора от местни видове. В близост до това пространство ще бъде разположена „информационна точка“ на проекта, където местните жители ще могат да се запознаят с предстоящите инициативи.

Амфитеатърът представлява открито пространство, оформено и приспособено както визуално, така и акустично – за извършване на дейности за обществен отдих. Обичайното му ползване не изисква оборудване и звукови инсталации. За конкретни събития ще се подсигурява нужното преносимо оборудване. Зеленият амфитеатър е ситуиран на широко и открито пространство в откритата южна част на зоната. Амфитеатърът ще бъде изграден с дъгова форма и два подхода към нея от тротоарите на прилежащите улици. Сцената представлява зона с размери 6,37 х 8,00 м, насипана е със сипица и е без допълнително задигане над околната настилка. Местата за сядане са разположени радиално с отстъп 1,20 м. в план и 0,40 м. във височина. Контурите на трибуните се обособяват с габиони. Зоните между тях се запълват с хумусна почва и се полагат чимове. Предвидени са 4 стълба за парково осветление, които да дооформят цялото пространство.  Предвижда се залесяване на гора от вечнозеленирастения (местни видове) около зоната за социални контакти и почивка.

    Мястото за социални контакти е ситуирано в северната част на зоната и е съставено от една кръгла площадка, около която са изградени екологични места за сядане. До тази зона се стига по три пътеки от съседните блокове и от прилежащия тротоар. Пътеките са оформени и насипани със сипица, оградени с градински бордюри, ограничаващи алеите. Парковата мебел са дънери, използвайки дървото като природосъобразен материал. Предвидени са три стълба за парково осветление, които да дооформят цялото пространство. Мястото за социални контакти се базира на използване на минимум изразни средства и минимум вложени материали – само екологично чисти – за постигане на оптимален резултат в създаването на нова градска паркова среда. Основната цел на мястото за „социални контакти“ е  природните дадености да се използват по-пълноценно с минимална намеса в ландшафта чрез реализирането на природосъобразни решения.

Aмфитеатър - PDF