Нови правила за използването на пиротехнически изделия в Столична община от 1 март 2022 г.
Нови правила за използването на пиротехнически изделия от категория F2 и категория F3 са в сила от 1 март 2022 г. Те са описани в Решение №45 от 27.01.2022 г. на Столичен общински съвет, като част от изменения и допълнения на Наредбата за обществения ред на територията на Столична община бяха въведени.
„Промените, с които предложихме да се ограничи безразборното използване на пиротехника, бяха единодушно приети от комисията по обществен ред и сигурност. Изключително съм благодарен на колегите от всички политически групи в СОС, които подкрепиха предложението“, това каза Георги Георгиев, председател на Столичния общински съвет, който е и вносител на доклада. Той допълни, че статистиката от първите часове на 2022 г. показва, че се наблюдава лек спад при пострадалите от пиратки в новогодишната нощ. „Вярвам, че въвеждането на ред при използването на пиротехника е крачка към постигане на по – голямата ни цел – високо обществено съзнание. Превенцията чрез строги правила цели да предотврати тежните инциденти, както и да внесе, както и да внесе спокойствие у най- уязвимите – децата, хората с психически разтройства и животните“, обясни Георгиев.
„С измененията и допълненията на Наредбата за обществения ред на територията на Столична община се забранява използването на открито на пиротехнически средства – фойерверки от категория F2 и F3 на територията на Столична община, освен след изрично разрешение. В тези две категории влизат най-общо: пиратки, бомбички, римски свещи, пиробатерии. Категорията на съответното изделие е отбелязана върху опаковката.
Съгласно промените, разрешението за използване на пиротехническите средста се издава от районния кмет след подаване на заявление (по образец). С оглед на безпрепятственото протичане на административната процедура заявлението следва да бъде подадено в 10-дневен срок преди събитието.
Разрешението се издава в 7-дневен срок от подаването на заявлението и се публикува на интернет страницата на районната администрация.
Предвиждат се по-високи санкции за нарушителите:
· глоба от 500 до 2 000 лв. – за физически лица;
· имуществена санкция от 3 000 до 10 000 лв. – за юридически лица.“
Необходимо е в заявлението да бъдат посочени:
· данни за заявителя;
· категория на фойерверките, които ще се използват, тяхното брутно тегло/брой;
· дата, час и точно място на използване.
Въвежда се правилото, че за едно място за едно събитие може да се издава само едно разрешение за използване на фойерверки, а при постъпване на няколко заявления за едно и също място, разрешение се издава за най-рано подаденото.
Конкретни основания, при които районните кметове могат да откажат издаването на разрешение за употреба на фойерверки:
1. когато посоченото в заявлението място за използване попада на територията на междублоково пространство;
2. когато се предвиждат лоши метеорологични условия;
3. в случаите, посочени в Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, а именно:
o в близост до леснозапалими материали;
o в районите на здравни и лечебни заведения;
o в районите на учебни заведения, социални домове, молитвени домове, храмове и манастири;
o в закрити помещения (с изключение на фойерверки от категория F1)
Кметът на района отказва издаването на разрешение и в случаите, когато посоченият в заявлението час е след 22.00 ч. и преди 09.00 ч.
Споменатата забрана не се прилага за времето от 18:00 ч. на 31 декември до 02.00 ч. на 1 януари. За този период разрешение не се изисква.
Не се изисква разрешение и за пиротехническите изделия от категория F1. Това са фойерверки, при използването на които съществува много ниска степен на опасност и пренебрежимо ниско ниво на шум. В тази категория попадат бенгалският огън и т. нар. „фонтани“ за торта.
Решение №45 от 27.01.2022 г. на Столичния общински съвет, Виж тук
Наредба за обществения ред на територията на Столична община
Образец на Заявление – изтегли тук