<< Към всички новини

Нови 30 „зелени острова“ са изградени в ж.к. „Надежда“ 1

03/07/2025
Card image cap

„Надежда” 1 става първият столичен квартал, в който сметосъбирането ще се извършва изцяло в затворени и контролирани зелени острови. Шест нови съоръжения бяха пуснати в експлоатация вчера (2 юли), а до края на месеца още 24 ще бъдат на разположение на жителите. С това „зелените острови“ на територията на ж.к. „Надежда“ 1 стават общо 55 броя.

На откриването присъстваха зам.-кметът по екология на София Надежда Бобчева, кметът на района инж. Димитър Димов и директорът по управление на отпадъците на Столична община Емил Георгиев.

“Удовлетворен съм, че пилотната  инициатива за изграждане на „зелени острови“ през 2019г. е надградена и продължена от Столична община, благодарение на активността на гражданите и служителите на район „Надежда“. Вярвам, че подобни действия са в основата на устойчивата политика за разделно събиране и рециклиране на отпадъци.”- каза инж. Димитър Димов, кмет на район “Надежда”.

“Обособяването на сметосъбирането в зелени острови  може да ни помогне да проследим по-добре източника на отпадъците. Това е важно в контекста на предстоящото въвеждане на новия принцип за плащане на такса битов отпадък – „замърсителят плаща“, каза зам.-кметът по екология Надежда Бобчева.

Повече от 150 контейнера за разделно събиране на биоотпадъци в домакинствата бяха раздадени на граждани на квартала, а още 1650 ще бъдат раздадени от районната администрация до края на месеца, паралелно с въвеждането на останалите съоръжения.

С това всички над 6000 домакинства в ж.к. „Надежда“ 1 ще бъдат обхванати от новия начин на организация на сметосъбирането.

„Зелените острови“ представляват заградени пространства с регулиран достъп, обединяващи контейнери за разделно събиране на пластмаса, стъкло, хартия, хранителни отпадъци и смесени битови отпадъци. Тяхното изграждане е приоритет за Столична община.

 

Основна цел на този тип организация на сметосъбирането е не само да се увеличи делът на рециклираните материали, но и да се ограничи замърсяването на кварталите от препълнени или разпилени контейнери.